Oltarz – Przewodnik po wieku domowym: Stwórz duchową atmosferę dzięki ołtarzowi

Ołtarz to stół lub miejsce, gdzie można wspominać te dusze, których już nie ma z nami w sensie cielesnym. Nie ma żadnych zasad dotyczących tego, jak powinien wyglądać ołtarz, ani co powinien zawierać. Tylko ty możesz o tym zdecydować.

Jednak ołtarz może być także sposobem na przypominanie sobie o szczególnych rzeczach w życiu, takich jak życie w chwili obecnej, docenianie bliskich relacji czy kochanie siebie.

W tym artykule można przeczytać o tym, czym jest ołtarz , jak zrobić domowy ołtarz i dlaczego ołtarz może być dobrym pomysłem.

Co to jest ołtarz?

Ołtarz nie jest nowym wynalazkiem, choć w ostatnich latach przeżywa “odrodzenie” popularności. W rzeczywistości jest to niezwykle stary wynalazek, spotykany w różnych religiach wiele tysięcy lat wstecz.

W chrześcijaństwie, buddyzmie, judaizmie i hinduizmie częścią wiary zawsze było oddawanie czci przodkom i świętym osobistościom na ołtarzu; zarówno w świętych domach, takich jak kościoły i świątynie, ale także w domu na tzw. ołtarzu domowym.

Przy ołtarzu w sensie duchowym, zakonnik nie musi być uczestnikiem aktu. Tutaj chodzi raczej o wspomnienie i ewentualne połączenie z bliskimi zmarłymi krewnymi – lub samym sobą.

Jak zrobić domowy ołtarzyk?

Domowy ołtarzyk daje możliwość bliskiej pamięci o zmarłym w domu, ale także możliwość stworzenia kontaktu ze światem dusz i przypomnienia sobie o przeżytym życiu.

To, jak powinien wyglądać domowy ołtarz, zależy od tego, co nadaje mu duchową atmosferę dla Ciebie, tworząc bliskość ze zmarłym i znaczenie w związku z przeznaczeniem ołtarza.

Na przykład domowy ołtarz może składać się z:

  • Zdjęcia osób zmarłych
  • Przedmioty po zmarłych
  • Kryształy
  • Kwiaty
  • Karty tarota
  • Inne duchowe przedmioty lub obrazy

Domowy ołtarz może składać się z wielu rzeczy, ale często jest mieszanką dekoracji, przedmiotów osobistych i przedmiotów duchowych.

Zrób “ja ołtarz”

Jedna rzecz to ołtarz w tradycyjnym rozumieniu, tworzący bliższą więź ze światem duchowym i bliskimi zmarłymi. Ale ołtarz może być również sposobem na uhonorowanie siebie lub innych żywych dusz.

Możesz udekorować swój dom małymi ołtarzykami wokół jako dekoracją. Ołtarze mają przypominać o uhonorowaniu i docenieniu kogoś wyjątkowego. Może to być przyjaciółka lub Twoja babcia, ale równie dobrze możesz to być Ty sam.

Udekoruj półkę kwiatem, ulubionym kryształem i powieścią o dobrym samopoczuciu – i przypominaj sobie, żeby być dla siebie miłym i robić rzeczy, które lubisz.

Udekoruj kącik zdjęciem Ciebie i Twojej najlepszej przyjaciółki, listem, który do Ciebie napisała, biletem ze wspólnego doświadczenia – i przypomnij sobie, żeby docenić swoją przyjaciółkę i pamiętać o spędzaniu z nią czasu.

Udekoruj swoją szafkę nocną zdjęciem starej babci, biżuterią, którą ci podarowała i jej ulubionym kwiatem – i przypominaj sobie, że możesz do niej zadzwonić i zapytać, co u niej słychać, albo wpaść do niej w ciągu pracowitego tygodnia, żeby pogadać.

Przewodnik krok po kroku jak zrobić ołtarz

Jeśli chciałbyś zrobić ołtarz w swoim salonie – albo dla upamiętnienia zmarłego, albo dla uhonorowania siebie lub kogoś bliskiego – na szczęście jest to zarówno szybkie, jak i łatwe do rozpoczęcia.

  1. Znajdź odpowiednie miejsce na swój ołtarz
  2. Określ intencję swojego ołtarza
  3. Zbierz rzeczy na swój ołtarz

Znajdź odpowiednie miejsce na swój ołtarz

Może masz miejsce na regale, możesz postawić półkę lub wygospodarować na ten cel kącik w sypialni. Niech to będzie miejsce, do którego często zaglądasz.

Określ intencję swojego ołtarza

Chcesz upamiętnić swoich zmarłych krewnych? Czy powinna to być jedna osoba, czy kilka? A może ołtarz ma przypominać o żywej osobie, o czymś, czemu lubisz poświęcać czas – lub o sobie?

Zbierz rzeczy na swój ołtarz

Znajdź rzeczy, które pasują do ołtarza i przypominają o jego przeznaczeniu. Mogą to być zdjęcia lub pamiątki, ale także przedmioty duchowe lub dekoracje, jak kwiaty czy figurki.

Dobre pomysły na dekorację ołtarza

Oprócz obrazów, które przypominają ci o pewnych osobach lub doświadczeniach, możesz wybrać do swojego ołtarza niektóre z poniższych przedmiotów:

Oprócz powyższych, możesz również wybrać rzeczy, które mają dla Ciebie znaczenie osobowościowe. Mogą to być bilety z doświadczeń, figurki lub cytaty.

Najważniejsze, aby Twój ołtarz był zarówno przyjemny wizualnie, jak i tworzył dobry nastrój. Ołtarz nie powinien wywoływać smutku, ale tworzyć radość i przywoływać wspomnienia.

Jak korzystać z ołtarza?

Sprawić, by ołtarz dobrze wyglądał w domu to jedno – zupełnie inną sprawą jest jego użytkowanie. Bo jak wykorzystać domowy ołtarzyk?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo używasz tego, z czym czujesz się najbardziej komfortowo. Dla niektórych wystarczy, że ołtarz po prostu tam jest, przypominając im o osobie lub osobach, ku czci których ołtarz powstał. Dla innych staje się miejscem, do którego można się udać, aby zbliżyć się do zmarłego, porozmawiać z nim lub trochę go poczuć.

Dla wielu jednak ołtarz jest tak samo miejscem, które tworzy szczególną atmosferę. Miejsce, w którym możesz poczuć wdzięczność, miejsce, które przypomina ci o dobru w twoim życiu, lub miejsce, które przypomina ci, że żyjesz w teraz.

Znajdź wszystkie horoskopy tutaj: Horoskop dzienny - Horoskop tygodniowy - Horoskop miesięczny - Horoskop roczny